hidrolikvinc
Hidrolik Vinç Kiralama Nasıl Yapılır? Hidrolik Vinç Özellikleri Nelerdir?
Eylül 2, 2019
buyukaraconecikangorsel
Vinç Kiralama Fiyatları ve Adım Adım Vinç Kiralama Rehberi
Eylül 25, 2019

Vinçli Kamyon Kiralama Nasıl Yapılır? Vinçli Kamyon Özellikleri ve Kullanım Yerleri Nelerdir?

Vinç Nedir?

Vinçler, genellikle halatlar, zincirler ve bunların yanında makaralardan oluşan sistemler yardımıyla insanların kaldırmayacağı büyüklükteki yükleri kaldırarak bu yüklerin taşınmasını sağlayan büyük araçlardır.

vinckiralama

Vinçler, kaldıracakları yüklerin ağırlıkları, işlem yapılacak yerlerin yükseklikleri ve çalıştırılacakları arazinin yapısına göre birçok çeşide ayrılır. Bu yazımızda Vinçli Kamyonlar nedir ve bu araçların özellikleri ve kullanım alanları nerelerdir? Sorularına cevap vereceğiz.

Vinçli Kamyon Nedir?

Vinçli kamyonlar tüm vinç çeşitleri arasından en çok tercih edilen vinçlerden bir tanesidir. Vinçli kamyon olarak bahsettiğimiz bu vinçler genellikle Hiyap olarak adlandırılmaktadır. Hiyap, ilk olarak İsveç’li bir firma olan “HI-AB” tarafından üretilmiştir ve bu sebeple bu tarz vinçli kamyonlar marka ismi özdeşleştirilerek hiyap olarak adlandırılmaya başlanmıştır.

Aracın yapısı, çok sayıda dayanıklı tekerlekli kamyon ve hidrolik vinç sisteminden oluşmaktadır. Hidrolik yapıdaki bu vinç sistemlerinin tek bomlu ya da birden fazla bomlu olan çeşitleri bulunmaktadır. Boyutları diğer sabit vinçlere göre daha küçük olan bu vinçler, kullanım kolaylıkları sebebiyle dünya üzerinde en çok tercih edilen vinç çeşitlerindendir.

Vinçli Kamyonun Özellikleri ve Kullanım Alanları Nelerdir?

Vinçli kamyonlar, boyutları, kaldıracakları yükler ve işlemin yapılacağı yüksekliklere göre kendi içlerinde de çeşitlere ayrılmaktadır. Kaldıracakları yükler ve bu yükler kaldırılırken araçtaki manevra kabiliyeti azalmaması vinçli kamyonların kalitesini bizlere göstermektedir. Tüm vinçli kamyonlarda bulunan ortak özellikleri incelememiz gerekirse:

 • Fonksiyonellerdir,
 • Boyutları ve hızından dolayı verimlilerdir,
 • Esneklerdir,
 • Hızlılardır.
 • Pratik ve Kolay

Bu özellikleriyle vinçli kamyonlar inşaat sektörünün vazgeçilmez iş makineleridir. Yük kaldırıp indirime işlemi dışında nakliye işlemleri de yapabilmektedir.

Hiyap vinçlerin kullanım alanları değişkenlik göstermektedir. Montaj-demontaj işlemlerinde de kullanılabilen vinçler, makine indirme kaldırma ve taşıma işlemleri de yapabilmektedir. Büyük inşaatlarda, şantiye alanlarında da kullanılan vinçler, inşaat demiri, tuğla gibi insanlar tarafından kaldırılması bir hayli zor olan ve zaman alan malzemelerin kaldırılmasında da kullanılmaktadır.

Vinçli Kamyonların Kiralama Ücretleri Ne Kadardır?

İstanbul’un her yerinde 24 saat hizmet veren Büyük Araç, siz kullanıcılarımıza vinçli kamyon (hiyap) kiralama hizmeti de vermektedir. Yazımızda da bahsedildiği üzere hiyap vinçler kendi içlerinde de çeşitlere ayrılmaktadır ve yapacakları işler birbirinden farklıdır. Bu sebeple hiyap vinç kiralama fiyatları konusunda net bir bilgi verilmesi doğru değildir. Ancak ana sayfamızdaki fiyat hesaplama modülü ile tahmini bir fiyat almanız mümkün olmaktadır.

Vinçli kamyon kiralarken fiyatı belirleyen başlıca parametreler vardır. Bu parametreler yapılacak işin süresi, yapmak istediğiniz işin gereksinimlerini karşılayan vincin teknik özellikleri ve işlemlerin yapılacağı arazinin yapısıdır.

 1. Yapılacak işin süresi

Yapılacak işin ağırlığı ve kiralama süresinin uzunluğu arttıkça kiralama ücreti artar, işin süresi kısaldıkça kiralama ücreti doğru orantılı olarak azalır. Ancak Büyük Araç üzerinden yapılan kiralamalarda işlem süresi uzadıkça Büyük Araç’ın bulunduğunuz dönemdeki imkanlarından yararlanabilme fırsatı bulabilirsiniz.

 1. Kiralanmak istenen vincin teknik özellikleri

Kiralanmak istenen aracın kaldırabileceği yük (vincin gücü), kırma (bom) sayısı, monte edildiği aracın boyutları gibi ayrıntılar kiralama ücretini direkt olarak etkileyen faktörlerdir. Kaldırılacak yüklerin ağırlıkları az ise kullanılacak aracın da boyutları küçük olabileceği için fiyat az olacakken, çok daha ağır yükler için daha büyük boyutta vinçler kullanılır ve bu kiralama ücretini arttırmaktadır. Vinç kiralama sırasında en dikkat edilmesi gereken konulardan biri işinizi tam olarak görebilecek vinci seçmektir.

 1. İşlemin yapılacak bölgenin keşfi

İşlem sırasında herhangi bir sorun oluşmaması adında işlemin yapılacağı bölgenin keşfi uzman kişiler tarafından yapılmalı ve arazinin getirilecek araca uygun olup olmadığı belirlenmelidir. Keşif olayı işleyiş açısından en önemli adımlardan biridir. Büyük Araç üzerinden yapacağınız vinç kiralamalarda büyük araç sizlere ücretsiz keşif imkanı sunmaktadır. Ana sayfa üzerinden tek tuşla ücretsiz keşif için randevu alabilirsiniz.

Büyük Araç olarak Bayrampaşada’dan Sultanbeyli’ye, Tuzla’dan Bağcılar’a, hem İstanbul Avrupa yakası hem İstanbul Anadolu yakasına kaliteli ve uygun fiyata hizmet sunmaktayız. Siz de Büyük Araç üzerinden hızlı ve kaliteli hizmet almadan önce vinç kiralama konusunda daha farklı bilgiler öğrenmek isterseniz diğer blog içeriklerimizi inceleyebilirsiniz:

1 Comment

 1. Serhat Can dedi ki:

  Güzel açıklanmış bir içerik elinize sağlık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now ButtonBizi Arayın

Vinç ve Forklift Kirala

Telefonunuzu bırakın, sizi arayalım bilgi verelim.
GÖNDER
close-link
Vinç ve Forklift Kiralama için Sizi Arayalım
Gönder