Kule Vinç Kiralama Nasıl Yapılır? Kule Vinçlerin Özellikleri ve Kullanım Yerleri Nelerdir?
Temmuz 16, 2019
Elektrikli Vinç Kiralama Nasıl Yapılır? Elektrikli Vinçlerin Özellikleri Nelerdir?
Temmuz 18, 2019

Tavan Vinç Kiralama Hizmeti Nasıl Alınır? Tavan Vinç Çeşitleri ve Özellikleri Nelerdir?

Tavan Vinci

Tavan Vinç nedir?

Tavan vinç, ray üzerine monte edilmiş, tek parçadan oluşan, yukarı aşağı yönde ve yatay düzlemde hareket edebilen sisteme verilen addır. Amacı diğer vinçlerde olduğu gibi ağır yüklerin kaldırılmasıdır ancak tavan vinçler bu işlemi belirli bir düzlem üzerinde yaparlar. Tavan vinçler, Kule vinçlerde de olduğu gibi çelik konstrüksiyondan üretilmiştir.

Tavan Vinçleri Nerelerde Kullanılır?

Tavan bazlı vinç sistemleri büyük tonlardaki yükleri kaldırabildiğinden çalışma alanları genelde ağır sanayi alanında çalışan fabrikalar ve büyük depolara sahip fabrikalardır. Ancak tavan vinçleri sadece fabrikalarda kullanılmaz. Maden ocakları, döküm ocakları kazı çalışmaları, tersaneler, limanlar, silolar, antrepolar, tır tamirhaneleri bu tarz ağır yük taşıyan vinçlerin kullanıldığı alanlardandır.

Tavan Vinçlerinin Çalışma Koşulları Nelerdir?

Tavan vinçlerinin hareket edebilmesi için tek yollu bir ray sistemine ihtiyacı vardır. Bu ray sistemi tavan vinçlerinin içerisinde bulunduğu alanın tamamına ulaşmasını sağlar. Elektrik motoru yardımıyla çalıştırılır. Her türlü ortama uyum sağlayabilmesi için üretilmiş bu vinç çeşidi, yüksek sıcaklıklarda, çok soğuk ortamlarda, kimyasal ortamlarda ve yağışlı ortamlarda da kullanılabilir.

vinckiralama

Tavan vincinin genel özellikleri

 • Kurulumu kolayca yapılabilen bir vinç modelidir.
 • Bakımı, montajında olduğu gibi, kolayca yapılabilir.
 • Manyetik frenleri ve diskli frenleri olan modelleri vardır.
 • Frenleri, taşıma sırasında hafif şekilde durmasını sağlar.
 • Frenlerinin yumuşak olması daha güvenli olmasını sağlar.
 • Çalışması sırasında sessizdir.
 • Diğer vinçlere ve yük taşıma araçlarına göre daha uzun ömürlüdür.
 • Vince asılı kumandalar ya da uzaktan kumandalar ile komuta edilir.

Tavan Vinci Çeşitleri Nelerdir?

Tavan vinçleri kendi aralarında üçe ayrılır. Bunlar sabit halatlı tavan vinçleri, araba halatlı tavan vinçleri, çift raylı tavan vinçleridir. Bunların dışında alt raylarından sabitlenmiş, binanın çatı kısmına kurulan tavan vinci tarzları ile yükseklik sağlanabilir.

Arabalı halatlı tavan vinci: Araba halatlı tavan vinçlerinin yük taşıma kapasiteleri 160 kg ile 20.000 kg arasındadır. Yükleri taşıyabilecekleri yükseklikler ise 4,5 metreden 60 metreye kadar çıkabilir.

Sabit halatlı tavan vinci: Bu tarz vinçlerin taşıyabileceği ağırlık kapasitesi 160kg ile 63.000 kg. arasındadır. Sabit halatlı tavan vinçlerinin yükleri kaldırabileceği yükseklikler ise 4,5 metreden 104 metreye kadar değişebiliyor.

Çift raylı tavan vinci: Çift raylı tavan vinçleri 1000 kg ile 63.000 kg arasında yük taşıma kapasitesine sahiptir. Bu tarz vinçler, arabalı halatlı vinçlerde olduğu gibi kaldıracakları yükleri 4,5 metre ile 60metre arasında yüksekliğe kaldırabilir.

Büyük araç olarak bu yazımızda sizlere tavan vinçlerinin ne olduğundan, tavan vinçlerinin nerelerde kullanıldığından, bu vinçlerin genel özelliklerinden, tavan vinç çeşitlerinden ve bunların yük kaldırma kapasitelerinden bahsettik.  Sormak istediğiniz başka sorularınız var ise veya bu yazı hakkında bize yorumlarınızı iletmek isterseniz yorum yap kısmından fikirlerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

Tavan Vinci

Büyük Araç ile İstanbul’un her yerinden yük taşımacılığı için kullanacağınız vinç, forklift ya da her türlü büyük aracı kaliteli ve güvenli bir hizmet alacak şekilde kiralayabilirsiniz. Hem İstanbul Avrupa yakasından hem İstanbul Anadolu yakasından vinç kiralamak için iletişim’den ya da telefon numaramızdan bize ulaşabilirsiniz.

vinckiralama

Siz de Büyük Araç üzerinden hızlı ve kaliteli hizmet almadan önce vinç kiralama , vinç çeşitleri, iş makineleri  konusunda daha farklı bilgiler öğrenmek isterseniz diğer blog içeriklerimizi inceleyebilirsiniz:

2 Comments

 1. ayfer dedi ki:

  merhaba seyrantepede firma merkezimiz
  3/5 ton arası vinç satın almak istemekteyiz
  tavan vinç
  detaylı bilgi ve fiyat vermenizi rica ederiz.

  • Büyük Araç dedi ki:

   Merhabalar Ayfer Hanım, isteğiniz ile alakalı detaylı bilgi almak ve size daha uygun şekilde yardımcı olmak adına mail ile size dönüş yapılmıştır. Dönüşünüzü bekliyor, iyi çalışmalar diliyoruz 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now ButtonBizi Arayın

Vinç ve Forklift Kirala

Telefonunuzu bırakın, sizi arayalım bilgi verelim.
GÖNDER
close-link
Vinç ve Forklift Kiralama için Sizi Arayalım
Gönder