teleskopikvincnedir
Teleskopik Vinç Kiralama Nasıl Yapılır? Teleskopik Vinç Çeşitleri Nelerdir?
Ağustos 6, 2019
manliftonecikangorsel
Manlift Kiralama Nasıl Yapılır ve Manlift Kullanım Yerleri Nelerdir?
Ağustos 26, 2019

Kurtarıcı Vinç Kiralama Hizmeti Nasıl Alınır? Kurtarıcı Vinç Kullanım Yerleri Nelerdir?

Araç Çekicisi – Kurtarıcı Vinçler Ne Amaçla Kullanılır?


Yıllardır insanlar bir yerden başka bir yere giderken araçları kullanmaktadırlar. Kullanılan araçlar değişmekle birlikte genellikle Türkiye’de de özel araçların kullanım yoğunluğu oldukça fazladır. Özel araç kullanımının en yoğun olduğu şehrimiz ise nüfus yoğunluğunun da en fazla olduğu İstanbul şehridir. Şahsi araç kullanımının avantajlı tarafları olduğu gibi dezavantajlı olduğu durumlar da mevcut olmaktadır. Şahsi aracınızla gün içinde belirli bir yerden başka bir yere giderken, toplu taşımayı tercih etmenize göre daha rahat bir yolculuk yapabilecekken trafiğe takılma ihtimaliniz de artmaktadır. Trafiğe sebep olan en önemli sorunlara bakacak olursak araç sayısındaki artış ve araba arızalanmaları göze çarpmaktadır. Araç sayısındaki artışa engel olmak zor olsa da araç arızalanmalarını en hızlı şekilde halletmek trafik sorunlarını çözmekte kilit önem taşımaktadır. Araç arızları sırasında olabildiğince hızlı bir şekilde kurtarıcı vinç kiralanmalı ve aracın bulunduğu yerden tamir edilmek üzere taşınması gerekmektedir.

Yolda kalan araçların kurtarıcısı olan araç çekicileri bir çok araç için hizmet vermektedir. Römork ve yarı römorklar ve diğer tarz araçları çekmek için üretilmiş olan ve yük taşımayan motorlu taşıtlara “çekici” denir.

vinckiralama

Araç Çekici (Kurtarıcı Vinç) Çeşitleri Nelerdir?

Çalışma prensibi birbirinden farklı olan kurtarıcı vinç çeşitleri vardır. Bu vinç çeşitleri vinçli kayar platform, çatallı çekici, tepeden çekici, oto transfer çekicisi olarak dörde ayrılır. Bu çekiciler arabaları taşıma sistemleri ve arızalı araçları kasalarına çekme özellikleriyle birbirlerinden farklılık gösterirler. Kısaca bu kurtarıcı vinç çeşitlerinin özellikleri şöyledir:

 • Vinçli Kayar Platform: Bu vinç çeşidinde, eğer yolda kalmış arızalı araç hareket ettirilebiliyorsa çekicide bulunan kayar platform yardımıyla platforma girmesi sağlanır, eğer araç hareket ettirilmeyecek durumdaysa çekicide bulunan vinç yardımıyla platforma çekilir. Ayrıca bu vinç türü arka kısmında bulunan çift tekerlek çekiciye araçların ön tekerlerinin bağlanması ve taşınması sağlanabilir. Bu özelliği sebebiyle bu vinç türü aynı anda iki araç taşıyabilme yetisine sahiptir.
 • Çatallı Çekici:Bu çekici çeşitlerinin yapısı forkliftleri andırmaktadır. Önlerinde bulunan iki çatal sayesinde araç, kaldırılarak çekici kasasına yerleştirilir. Bu sistemdeki çekicilerle aracın yan taraflarından altına girilerek kaldırma işlemi gerçekleştirilir.
 • Tepeden Çekici: Ahtapot şeklinde dört kolu bulunan bu kurtarıcı vinçler, kaldıracakları araçların üzerinden sarkıttıkları halatlar ile araçların tekerlerini bağlarlar ve bu şekilde araçları platformlarına yerleştirirler. Vinç kayar platformda da olduğu gibi Tepeden çekicilerde de çift tekerlek çekici bulunmaktadır. Bu sayede bu vinçler de aynı anda iki aracın taşınmasını gerçekleştirebilmektedir. Bu vinçleri genelde ülkemizde trafik polislerinin kullandığını görmekteyiz.
 • Oto Transfer Çekicisi: Bu çekicilerde hidrolik makara sistemi bulunmaktadır. Araçların vincin damperli platformuna taşınması bu hidrolik makara sistemi ile gerçekleştirilir. Aracın platformdan indirilmesi ise damperin yavaşça kaldırılması ve aynı anda makaranın gevşetilmesi ile gerçekleştirilir.

Büyük araç olarak bu yazımızda sizlere kurtarıcı vinçlerin ne olduğundan, kurtarıcı vinçlerinin nerelerde kullanıldığından, bu vinçlerin çeşitleri ve genel özelliklerinden bahsettik. Sormak istediğiniz başka sorularınız var ise veya bu yazı hakkında bize yorumlarınızı iletmek isterseniz yorum yap kısmından fikirlerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

Büyük Araç ile İstanbul’un her yerinden yük taşımacılığı için kullanacağınız vinç, forklift ya da her türlü büyük aracı kaliteli ve güvenli bir hizmet alacak şekilde kiralayabilirsiniz. Hem İstanbul Avrupa yakasından hem İstanbul Anadolu yakasından vinç kiralamak için iletişim’den ya da telefon numaramızdan bize ulaşabilirsiniz.

vinckiralama

Siz de Büyük Araç üzerinden hızlı ve kaliteli hizmet almadan önce vinç kiralama, vinç çeşitleri, iş makineleri konusunda daha farklı bilgiler öğrenmek isterseniz diğer blog içeriklerimizi inceleyebilirsiniz:

 

 

 

5 Comments

 1. Ramiz Şahin dedi ki:

  Araç çekicileri hiç beklenmedik zamanlarda lazım olabiliyor gerçekten. Araç çekicileri hakkında bilmediğim bazı özellikleri sayenizde öğrendim. Teşekkürler..

 2. Yasin Mert dedi ki:

  Araç çekicilerinin farklı özellikleri olduğunu bu yazıda öğrendim. Yazınızı okumadan önce tüm araç çekicilerinin aynı olduğunu düşünüyordum.

 3. Gencay Fırtına dedi ki:

  Ödevim için araştırma yaparken bu yazıyı gördüm. Araç çekicileri hakkında bu kadar ayrıntılı bilgi verdiğiniz için teşekkürler.

 4. Deniz dedi ki:

  Çekici; her an ihtiyaç duyulabilecek bir araç türü, numaranızı kaydediyorum 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now ButtonBizi Arayın

Vinç ve Forklift Kirala

Telefonunuzu bırakın, sizi arayalım bilgi verelim.
GÖNDER
close-link
Vinç ve Forklift Kiralama için Sizi Arayalım
Gönder