vinc-operatoru-one-cikan-gorsel
Vinç Kiralamada Profesyonel Vinç Operatörünün Önemi
Temmuz 15, 2019
Tavan Vinç Kiralama Hizmeti Nasıl Alınır? Tavan Vinç Çeşitleri ve Özellikleri Nelerdir?
Temmuz 17, 2019

Kule Vinç Kiralama Nasıl Yapılır? Kule Vinçlerin Özellikleri ve Kullanım Yerleri Nelerdir?

Kule Vinç Nedir?

Kule Vinç büyük ölçekli inşaat alanlarında sabit yada hareketli ağır yüklerin yere paralel veya dikey düzlemde taşıma işlemini gerçekleştiren, sağlam olması açısından çelik yapıdan oluşturulmuş bir vinç çeşididir. Şekli kuleyi andırdığından kule vinç olarak adlandırılmıştır.

Kule vinçler genellikle çok geniş araziler üzerinde yapılacak inşaatlar ve çok yüksek olacak yapılar için tercih edilen bir vinç modelidir. Bu kule vinçler kendi içinde Tepe Kuleli Vinç ve Tepe Kulesiz Vinç olarak çeşitlere ayrılır. Bazı kule vinçler hidrolik sistemleri sayesinde kendileri kurulabilirler. Bu tarz kule vinçlerdeki hidrolik yapı, inşaat yükseldikçe vinçleri de yükseltir ve kule belirli alanlara sabitlenerek dik durması sağlanır.

Kule vinç hangi bileşenlerden oluşur?

Kule vinçler birçok bileşenden meydana gelen makinelerdir. Bu bileşenler ayak kompleksi, mastlar ayak denge taşları, bom kompleksi, kuyruk denge ağırlıkları, denge bomu ve tırmanma kafesleridir.

Bileşenler listesi

  • Ayak kompleksi
  • Mast
  • Ayak denge taşları
  • Bom kompleksi
  • Kuyruk denge ağırlıkları
  • Denge bomu
  • Tırmanma kafesleri

Kule Vinçler Nasıl Kullanılır? Kule Vinçleri Kim Kullanır?

Kule vinçler, kule vinç operatörleri tarafından kullanılır. Operatörler vinçlerin yatay hareketlerini  sağlayan bomun merkez kısmında güvenlikli bir kabinde bulunarak , vincin hareketini bulundukları alandan idare ederler. Kule vinçlerini kullanan operatörler özel eğitim almış, yüksek alanlarda çalışmaktan çekinmeyen, sağlık durumları bu işe uygun olan, telsiz kullanma bilgisine sahip, yüksek sorumluluk alabilecek  kişilerden oluşmalıdır.

Kule vinçlerin diğer özellikleri?

Her kule vinçinin taşıma kapasitesi birbirinden farklılık gösterir. Bu vinçlerin taşıyabilecekleri ağırlıklar tonaj ve bom aparatının durumuna göre belirlenmektedir. Genelde şantiyelerde kullanılan modeller 6 ton yük kaldırabilecek modellerdir.

Kule vinçler için en önemli nokta düzenli bakım yapılmasıdır. Kule vinçlerinin mobil vinçlerde de olduğu gibi aylık ve yıllık bakımlara girmesi gerekmektedir. Bakımlar uzman kişiler tarafından yapılmalıdır. Olması gerektiği gibi bakımı yapılmayan vinçler tehlikelere yol açabilir.

Kule vinçler için tehlike doğuran anlardan bir diğeri de rüzgarlı havalardır. Bu vinçler iş güvenliği kapsamında 50km/s ‘i aşan rüzgarlarda çalıştırılamaz çünkü bu tarz havalarda çok yükseklerde ve yüksek tonajlarda yük taşınması ciddi tehlikelere yol açabilir.

Kule Vinç Kiralamadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kule Vinç kiralamadan önce dikkat etmeniz gereken bazı noktalar vardır. Kiralayacağınız kule vincin uygunluk belgesinin mevcut olması, Kullanılan çelik malzemenin kalitesi, genel elektrik aksamı, kaldırma kapasitesi gibi. Ayrıca periyodik bakımları ve muayenesi ve makine kırılmaz sigortasının da eksikliği başınızı ağrıtabilir. Vinç kurulumu öncesi gerekli teknik belgelerin tam olması ve İş Sağlığı ve Güvenliği personellerine eriştirilmiş olması gerekmektedir. Ardından kule vinç kurulumu ve çalışmasına ilişkin TMMOB kuruluşu mühendislerince çalışmasına bir mani olup olmadığına karar verilmektedir. Yapılacak kira sözleşmesinin güven verici bir sözleşme olması, yaşanacak problemlere ilişkin sözleşmeye gerekli maddelerin konulmuş olması kule vinç kiralama yapmadan önce başınızın ağrımamasını sağlayacaktır.

Kule Vinç Kiralama Fiyatları

Kule vinçler pek çok farklı kategoride bulunabilir. Kule vinç kiralama esnasında önemli parametrelerden bazıları kiralamak istediğiniz vincin bom uzunluğu, yüksekliği ve maksimum yük kaldırma kapasitesidir. Ayrıca kiralama yapacağınız şirketin profesyonelliği de fiyata dair aklınızdaki soru işaretlerini gidermelidir. Fiyatın belirlenme süreci ile ilgili tüm detayları kule vinç kiralama yapacağınız şirket ile görüşerek öğrenebilirsiniz. Fiyata dahil olan bir diğer etmen de vincin kurulacağı bölge, operatör’ün dahil olup olmayışı ve son olarak kiralama süresidir.

Kule Vinç YüksekliğiYük Kaldırma KapasitesiAylık Kule Vinç Kiralama Fiyatı (Ortalama)
50 metre6000-7500 kilo6500 – 8500 Türk Lirası
60 metre7500-10.000 kilo8500-12.000 Türk Lirası

 

Yukarıda bulunan bilgiler ortalama kule vinç kiralama fiyatlarını temsilendir. En doğru bilgiyi vinç kiralama firmasına ulaşarak edinebilirsiniz.

Büyük Araç olarak sizlerin kule vinç nedir ve kule vinçlerin özellikleri nelerdir? Sorularınıza yanıt verdik. Sormak istediğiniz başka sorularınız var ise veya bu yazı hakkında bize yorumlarınızı iletmek isterseniz yorum yap kısmından fikirlerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

vinckiralamaBüyük Araç ile İstanbul’un her yerinden yük taşımacılığı için kullanacağınız vinç, forklift ya da her türlü büyük aracı kaliteli ve güvenli bir hizmet alacak şekilde kiralayabilirsiniz. Hem İstanbul Avrupa yakasından hem İstanbul Anadolu yakasından vinç kiralamak için iletişim’den ya da telefon numaramızdan bize ulaşabilirsiniz.

 

Vinç kiralamadan önce büyük araçlar hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz blog yazılarımızı takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now ButtonBizi Arayın

Vinç ve Forklift Kirala

Telefonunuzu bırakın, sizi arayalım bilgi verelim.
GÖNDER
close-link
Vinç ve Forklift Kiralama için Sizi Arayalım
Gönder