Forkliftin Özellikleri ve Forklift Kiralamak
Temmuz 13, 2019
hiabvinc
Hiyap Vinç Kiralama Nasıl Yapılır? Hiyap Vinç Kiralamadan Önce Bilinmesi Gerekenler
Temmuz 13, 2019

Hiyap Vinç Kiralama ile Yapabilecekleriniz

Hiyap Vinç Nedir?

Hiyap Vinç, ismini ilk olarak bu tarz vinci üreten İsveçli bir vinç markası olan HIAB’dan almaktadır.

Günümüzde büyük araç  fiyatları oldukça yüksek, üstüne bir de bakım maliyetleri eklenince fiyat gözde oldukça büyüyor. Maliyetleri azaltmak için depo, fabrika, şantiye gibi yerlerde birçok işçinin saatlerce süren çalışmasını büyük araçlarla daha kısa sürede ve daha sağlıklı biçimde olması sağlanabilir. Bu nedenle büyük araçlar bu tür yerler için vazgeçilmezdir. Ancak araç fiyatlarının oldukça yüksek olması sebebiyle sizlere kiralama seçeneğini sunuyoruz. Bu seçenekle hem paranızın büyük kısmı cebinize kar olarak dönüyor hem de bakım maliyetlerinde kurtuluyorsunuz.

Hiyap Vinçler, yük taşımacılığı sektöründe mobil vinçlerle beraber en çok kullanılan vinç çeşitlerinden biridir. Hiyap Vinçlerin diğer vinç çeşitlerinden farkı araç üstü (kamyon üstü) olarak kullanılan, hidrolik sistemle çalışan bir vinç türü olmasıdır. Kamyon üstü bu vinçler birçok alanda daha kullanışlıdır. Hidrolik yapısı ile yüksek seviyelerdeki ağır yükleri kaldırmak için birebirdir. Araç üstünde olması, esnek yapıda olması ve boyutlarının diğer vinçlere oranla daha uygun büyüklüklerde olması birçok sektör için Hiyap Vinçlerin tercih sebebi olmasını sağlıyor. Bununla birlikte ülkemizde ve tüm dünyada diğer vinçlere oranla en çok kullanılan ve kiralanan vinç çeşidi Hiyap Vinçlerdir.

Hiyap Vinçlerin Özellikleri

Hiyap Vinçler kaldırabilecekleri yükün ağırlıklarına göre ve hidrolik sistemin uzunluğuna göre birbirlerinden ayrılır. Yalnızca 2 ton kaldırabilecek araç üstü vinçler varken, 80 tona kadar kaldırabilen çeşitleri de bulunmaktadır. Uzanabilecekleri yükseklikler için ise tek kırmalı ve çift kırmalı olarak birbirlerinden ayrılırlar. Tek kırmalı Hiyaplar yüksekliği az olan ve daha hafif olan yükler için kullanılırken, çift kırmalı hiyaplar daha yüksekteki işler için ve daha ağır yükler için tercih edilir.

Hiyap vinçlere sepet de takılabilir. Sepetli Hiyap vinçler pek çok alanda kullanışlıdır. Sepetli hiyap vinç, aparatları sebebiyle daha güvenlidir ve riski yüksek olan yerlere insan taşıması yaparken zorlanma yaşatmaz, pratik ve rahat biçimde işimizi görmenize olanak sağlar.

vinckiralama

Dünya’da ve ülkemizde en çok tercih edilen vinç Hiyap türüdür. Tercih edilme sebebi ise pek çok kullanma yöntemi olmasıdır. Araç üstü vinçler 2 ton kaldırabilirken, diğerleri ise 80 tona kadar kaldırabilmektedir. Oldukça hızlı, kullanışlı ve karlı olan bu vinç çeşitli aparatlarla maksimum güvenliğe ulaşabiliyor.

Yüksek yerlerde insan gücü gerektiğinde kullanılabilecek en kullanışlı seçenek yine Hiyap Vinç türünün sepet donanımlı halidir. Tek ve çift kırma seçenekleri sayesinde yükseklik seviyesini arttırılıp daha kullanışlı hale getirilebilir.

Hiyap Vinç diğer vinçlere oranlar daha ufak boyutlarda olduğundan dolayı dar ve yokuşlu İstanbul sokaklarında daha kullanışlıdır. Bir hidrolik vinç çeşidi olan Hiyap Vinç kamyonüstü olması sebebiyle  6 tekerlekliden 10 tekerlekliye kadar büyük araçlar üzerinde çalışabilir. Bu özelliği ile pratikliğiyle de ön planda bulunur.

Bu vinçlerin kiralanmasında dikkat edilmesi gereken en önemli konu ise vinç bakımlarının periyodik olarak zamanında ve bakım prosedürlerine uygun olarak yapılmasıdır. Çalışılacak yer ise bir diğer önemli husustur.Bu bağlamda kamyon üstü hiyap vinç pek çok arazide rahatça kullanılabileceği için ön plana çıkar.

Hiyap Vinç Nerelerde Kullanılır?

Genel kanı olarak Hiyap Vinç sadece sepet donanımıyla yüksek yerlerde veya ağırlığı birkaç tonu geçmeyecek yükleri taşıyabileceği düşülür. Ancak Hiyap Vinç aracın stabilitesine göre değişiklik gösterebilir. Araca bağlı olarak 3 tondan 110 tona kadar ağırlık kaldırma kapasitesi vardır. Yapılacak işleme göre Hiyap Vinç traktör, tır, gemi vb. yerlerde de kullanılabilir.

Hiyap Vinç kiralama işleminden önce bu vinçlerin nerelerde kullanıldığına bakalım:

 • Yüksek gerilim hattı çalışmaları sırasında kullanılır.
 • Fabrikalardaki makinelerin montaj ve demontajları için kullanılır.
 • Kalıp sökme ve kalıp takma işlemleri için kullanılır
 • İnşaatlarda demirlerin indirilip kaldırılması sırasında kullanılabilirler.
 • Sepetli Hiyaplar, yüksekliği fazla olan yerlerde insanların daha güvenli çalışması için kullanılır.

Büyük Araç okuyucusu olarak siz de işinize en uygun vinci bulmak, hızlı, rahat ve güvenli bir şekilde işlerinizi halledebilmek için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Büyükaraç.com olarak Esenyurt’tan Pendik’e, Büyükçekmece’den Beykoz’a, İstanbul’un hem Avrupa yakası hem Anadolu yakasına kaliteli ve uygun fiyata hizmet sunmaktayız. Siz de Büyük Araç üzerinden hızlı ve kaliteli hizmet almadan önce vinç kiralama konusunda daha farklı bilgiler öğrenmek isterseniz diğer blog içeriklerimizi inceleyebilirsiniz:

4 Comments

 1. Ahmet Saymaz dedi ki:

  Verdiğiniz detaylı bilgiler için teşekkür ederim

 2. Kerem Alkan dedi ki:

  Bu kadar detaylı bilgi için teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now ButtonBizi Arayın

Vinç ve Forklift Kirala

Telefonunuzu bırakın, sizi arayalım bilgi verelim.
GÖNDER
close-link
Vinç ve Forklift Kiralama için Sizi Arayalım
Gönder