Fabrikalarda ve Sanayide Vinç Kullanımı
Ağustos 30, 2019
Vinçli Kamyon Kiralama Nasıl Yapılır? Vinçli Kamyon Özellikleri ve Kullanım Yerleri Nelerdir?
Eylül 2, 2019

Hidrolik Vinç Kiralama Nasıl Yapılır? Hidrolik Vinç Özellikleri Nelerdir?

hidrolikvinc

Hidrolik vinç, pek çok farklı iş için kullanılabilen ve hidrolik sistemini temel alan bir vinç türüdür. Büyük Araç Vinç Kiralama olarak, bu yazımızda hidrolik vinç nedir ve neden kullanılır sorularını sizlere açıklamaya çalışacağız. Genellikle hareket edebilen paletli veya tekerlekli araçlar üzerinde kullanılan bu vinç türü, işleri için maksimum hareketlilik sağlamak isteyen herkesin kullanabileceği bir araç çeşididir.


Daha fazla bilgi edinmek isterseniz, Hiyap Vinç Kiralama sayfamızı da ziyaret edebilir, diğer blog yazılarımıza da göz atabilirsiniz.

vinckiralama

Hidrolik Vinç Nedir?

Hidrolik Vinç, yatay, dikey veya pek çok farklı açıdaki yüklerin belirli bir konumdan konuma taşınması için kullanılan bir vinç çeşididir. Sabitlenebilen modellerinin yanı sıra tekerlekli veya paletli araçlara monte edilebilen versiyonları da bulunmaktadır. Bu sayede de hidrolik sistemini kullanarak yüklerin belirli bir noktadan diğerine taşınmasını sağlamaktadırlar.

Hidrolik vinçlerde bulunan ve genellikle 4 adet olan denge kolları açılarak araçların devrilmesi önlenebilmektedir. Aynı zamanda çeşitli dengeleyici ağırlıklar takılarak da kullanılabilir, daha yüksek stabilizasyona sahip olabilmektedirler.

Sahip oldukları farklı özelliklerde motorlar sayesinde hidrolik sistemleri çalışmaya hazır hale gelmektedirler. Isınan ve sürekli hareket eden bu sistemler, çalıştıkları esnada kaza-kırım ve yıpranma gibi olumsuz sonuçlar yaşamazlar. Bu nedenle vinç kiralama sektöründe de sıklıkla hidrolik vinçler tercih edilmektedir. Katlanabilir hidrolik bomlu modeller, 5 ila 25 ton arasında yükleri taşımada rahatlıkla kullanılabilirken, teleskopik hidrolik vinçler çok daha büyük yükler altında çalışabilirler. Aynı zamanda hidrolik sepetli platform vinçler ile de ulaşılması zor yüksekliklere insan müdahalesi gerektiren durumlarda kullanılabilir, personel taşıyıcı özellikte bulunabilirler.

hidrolikvincler

Hidrolik Vinç Nasıl Çalışır?

Hidrolik, temelinde motorlar vasıtasıyla pompalanan hidrolik yağının sağladığı basınç ve güç etkisini kullanmaya dayanır. Hidrolik sisteminde bulunan dizel pompalar ve motorlar sayesinde yağ, bir noktadan diğerine yüksek bir basınçla pompalanarak güç elde edilir. Büyük güçlerin maksimum hassasiyette kullanılması hidrolik sistem ile mümkündür. Bu nedenle en çok tercih edilen vinç türlerinden biridir.

Vinç, temelinde bir metal platform üzerine yerleştirilmiş vinç operatörü kabini, kabin içerisinde 2 kol ve bu kollar tarafından kontrol edilen hidrolik bom’dan oluşmaktadır. İstenilen çeşitte aracın üzerine monte edilebilir, gerekli denge ayakları ile maksimum stabilizasyona ulaşabilir. Bazı teleskopik hidrolik vinç çeşitlerine bakıldığı zaman, bu çeşitte araçların maksimum mesafelere ulaşmak için açılabilir teleskopik şekilde bomlara sahip olduğu görülebilecektir. Bu bomlar sayesinde istenilen mesafelere çok daha rahat ulaşılabilir, kolaylıkla yük kaldırılabilir. Ancak hidrolik vinç kiralama açısından bakılacak olursa, en önemli kriter hidrolik sisteminin sahip olduğu ağırlık kaldırma kapasitesini aşmamaktır. Bu kapasite aşıldığında vinç sistemi arızalanabilir, kırıma ve kazaya uğrayabilir.

hidrolikvincnedir

Hidrolik Vinç Çeşitleri Nelerdir?

Hidrolik Vinçler, temelde üç grupta incelenebilir. Bunlar:

 1. Katlanır Bomlu Vinç, sahip oldukları katlanabilir hidrolik bomlar ile 5 ila 25 ton arasındaki yükleri başarıyla kaldırabilmektedir. Genellikle araç üstüne monte halde kullanılırlar.
 2. Teleskopik Hidrolik Vinç, sahip olduğu teleskopik bom sistemi sayesinde, belirli mesafelere uzanarak çeşitli yükleri daha uzun mesafelerde kaldırabilir. Bu sistemdeki vinçlerin taşıma esnasında hareket etmemesi vinç ömrü açısından daha uygun olacaktır. Bu vinç türü ile 25 ile 100 ton aralığındaki çeşitli pek çok yük taşınabilir.
 3. Sepetli Platform Hidrolik Vinç, belirli yüksekliklere erişilmesi gereken durumlarda görevli personeli yanlarında 1 tona varan yük ile kaldırabilen, hidrolik sisteme dayanan bir sepetli platform çeşididir. Bu çeşitteki araçlar, 250 KG ile 1 ton aralığında sepet kaldırma gücüne sahiplerdir, klima veya havalandırma montajı, dış cephe izolasyon ve mantolama gibi konularda kullanılırlar.hiyapvinc

 

Bu yazımızda sizlere hidrolik sistem kullanan vinçleri anlatmaya ve aktarmaya çalıştık. Siz de çeşitli işlerinizde bu vinçleri kiralayarak rahat edebilir, insan gücünden ve zamandan tasarruf ederek sahip olduğunuz projeleri hızlı bir şekilde bitirebilirsiniz. Büyük Araç üzerinden Hidrolik Vinç Kiralamak için bizimle info@buyukarac.com üzerinden iletişime geçerek hem hidrolik vinç kiralama fiyatları hakkında bilgi alabilir, hem de hızlı ve kolay bir vinç kiralama deneyimi yaşayabilirsiniz.

Eğer daha fazla bilgi almak istiyorsanız Fabrikalarda ve Sanayide Vinç Kullanımı isimli yazımıza göz atabilir, daha fazla blog içeriği için blog bölümümüzü ziyaret edebilirsiniz.

5 Comments

 1. Recep dedi ki:

  Hidrolik vinç kiralama ile ilgileniyorum. Bana geri dönüş yapar mısınız lütfen

 2. Selim Önder dedi ki:

  Vinç sektöründe bu kadar ayrıntılı dijital içerikler sunduğunuz için kendi adıma çok teşekkür ederim.

 3. Deniz dedi ki:

  Gerçekten iyi düşünülmüş bir girişim, ileride kamyon, tır gibi araçların kiralanması konusunda da yardımcı olursanız çok daha fazla kullanıcınız olacağını düşünüyorum. Vinç kiralamak isteyenlerin mutlaka bu tür araçlara da ihtiyacı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now ButtonBizi Arayın

Vinç ve Forklift Kirala

Telefonunuzu bırakın, sizi arayalım bilgi verelim.
GÖNDER
close-link
Vinç ve Forklift Kiralama için Sizi Arayalım
Gönder