forklift-one-cikan-gorsel
Forklift ile Yapılabilecek İşler Nelerdir? Adım Adım Forklift Kiralama Rehberi
Temmuz 12, 2019
Hiyap Vinç Kiralama ile Yapabilecekleriniz
Temmuz 13, 2019

Forkliftin Özellikleri ve Forklift Kiralamak

Forklift Nedir?

Forklift, diğer bir adıyla çatallı istifleyici, insanların kendi başlarına taşıyamayacağı ağırlıktaki yüklerin belirli bir yerden bir başka yere taşınması ve istiflenmesini sağlayan ağır iş makinesidir. Yük taşıma amacıyla kullanılan bu büyük aracın taşıyabileceği ağırlıklar 400 kg ile 40 ton arasında değişebilmektedir.Forkliftler yük merkezi ve forklift kapasitesi ile sınıflandırılır.

forkliftkiralama

İlk olarak 19. Yüzyılın başlarında kullanılmaya başlayan forkliftlerin ilk formu zincir yardımı ile çekme ve yük taşıma işlemi yapmaktaydı. Devam eden yüzyılda daha çok ağırlık kaldırabilecek şekle gelen forkliftler son olarak şimdiki hali gibi yükselebilen ve alçalabilen platformlar ile ilk haline göre çok daha ağır yükleri kaldırıp indirebilecek hale gelmiştir. Teknoloji geliştikçe insan ve iş ihtiyaçlarını giderecek şekilde yenilenen forkliftler ağır yük kaldırmada ve istiflemede çok büyük öneme sahiptir.

Forklift ne işe yarar, nerelerde kullanılır?

Normal bir insanın kaldırabileceğinden çok daha büyük ağırlıklardaki yükleri kaldırıp yerini değiştirebilen forkliftler özellikle 1 tondan büyük yüklerin kaldırılması ve sevkiyat işlerini kolaylıkla gerçekleştirerek firmalara çok önemli bir fayda sağlamaktadır. Daha çok sanayi alanında depolama, stoklama ve ağır malzemelerin sevkiyat işleri için kullanılan forkliftler şirketler için çok yararlıdır. Forklift kullanımını en çok tercih eden yerler ağır yüklerin olduğu şantiye alanları, limanlar, büyük depolar, fabrikalardır. Bakımlarının zamanında yapılması ve kullanıcılarının alanında uzman olmaları güvenli ve firesiz bir taşımacılık için hayati öneme sahiptir.

En çok kullanıldığı alanlar:

 • Şantiye alanları
 • Limanlar
 • Büyük depolar
 • Fabrikalar

Forkliftlerin Ölçüleri

Forklift kiralama işlerinde en önemli konu, seçeceğiniz aracın boyutlarıdır. Seçeceğiniz aracı kullanılacak alan ve kullanılacak alana göre belirlemelisiniz. Ancak genel olarak forklift genişlikleri 1100mm ile 1200mm arasındadır. Çatal kısmı hariç yüksekliği 2700mm civarındadır. Makinelerin en önemli kısmı olan çatalların yükseklikleri ise 3200 mm’ye kadar çıkabilir.

Forklift Kullanımı Sırasında Uyulması Gereken Güvenlik Kuralları

Forklift kiralama işlemi yapmadan, forklift hakkında bilgi almanız çok öenmlidir. Forklift kullanımında uyulması gereken belirli kurallar vardır. Bu kuralları incelemeniz için aşağıda sizinle paylaşacağız.

 • Forklifti kullanırken koruyucu ekipmanlar giyilmelidir.
 • Operatör önceden belirlenmiş güvenlik kurallarına uymalıdır.
 • Forklifti, forklift kullanma yetkisi olan kişiler kullanmalıdır.
 • Rampalarda dönülmemeli veya istifleme yapılmamalı.
 • Forkliftler ile kesinlikle insan taşımaya çalışılmamalıdır.
 • Araca kapasitesinden fazla yük yüklenmemelidir.
 • Araç amacı dışında kullanılmamalıdır.
 • Çatallar aşağı indirilmeden forklift hareket ettirilmemelidir.
 • Islak elle veya ayakkabı ile çalıştırılmamalı.
 • Yük kaldırma mekanizmasının altında kimse olmadığına emin olunmalıdır.

Forkliftin teknik özellikleri nelerdir?

Forkliftler  teknik açıdan 400 kg ile 40 ton arasında yükü taşıyabilirler. Ortalama bir forklift çatalındaki yükü 3, 4 metre yüksekliklere çıkartabilir fakat bazı özel forkliftler 9 metre yüksekliklere kadar çıkabilir. Direksiyon tekerleklere direkt olarak bağlıdır. Dönme işleminde arka tekerlekler kullanılır. Forklift yakıtları dizel LPG olabildiği gibi akülü çeşitleri de bulunmaktadır.

İstanbulda Forklift Kiralama

Büyük araçların kiralanmasında işinizi çözecek şirketleri bulmak her zaman çok kolay olmayabiliyor. Bu sebeple sizlere Büyük Araç olarak hem İstanbul Avrupa yakasından hem İstanbul Anadolu yakasından kolay, hızlı ve güvenilir bir şeklide forklift kiralayabilirsiniz. Forklift kiralamak için aşağıdaki linke tıklayarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Yazımız hakkındaki görüşlerinizi bizimle paylaşmak yada aklınızda kalan soru işaretlerini bize iletmek için yorum kısmından bize yazabilirsiniz. Vinç çeşitlerinden olan mobil vinç, sepetli vinç yada hiyaplar hakkında bilgi almak için ve ilginizi çekebilecek diğer yazıları okumak için aşağıdaki blog içeriklerimize bakabilirsiniz:

1 Comment

 1. Zeyrek Postacı dedi ki:

  Şirket olarak daha önce de forklift kiralamıştık ancak internet sitelerinde bu denli bilgi paylaşımında bulunmamışlardı. Çok yararlı bir yazı teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now ButtonBizi Arayın

Vinç ve Forklift Kirala

Telefonunuzu bırakın, sizi arayalım bilgi verelim.
GÖNDER
close-link
Vinç ve Forklift Kiralama için Sizi Arayalım
Gönder