manliftonecikangorsel
Manlift Kiralama Nasıl Yapılır ve Manlift Kullanım Yerleri Nelerdir?
Ağustos 26, 2019
hidrolikvinc
Hidrolik Vinç Kiralama Nasıl Yapılır? Hidrolik Vinç Özellikleri Nelerdir?
Eylül 2, 2019

Fabrikalarda ve Sanayide Vinç Kullanımı

Vinç nedir?

Vinçler insan gücüyle kaldırılamayacak ağırlıklardaki yüklerin yatay ve dikey olarak kaldırılması, taşınması ve nakledilmesini sağlayan büyük araçlardır. Bu büyük araçların birçok çeşidi vardır. Vinçlerin çok sayıda çeşidinin olmasının sebebi kaldırabilecekleri yük, yükleri kaldırabilecekleri yükseklik, yük kaldırma işleminin gerçekleşeceği alanların birbirlerinden farklılık göstermesidir. Bir bölgede yük kaldırılması gerekiyorsa orada kesinlikle bir vince ihtiyaç vardır ancak vinçleri sadece yük kaldırma işlemi yapan araçlar olarak da sınırlandırmamalıyız. Vinçler yük kaldırmanın yanı sıra kurtarma işlemlerinde de sık sık kullanılmaktadır.


Vinç işlemleri dikkat gerektiren işlemler olduğundan profesyonellik ve tecrübe bir hayli önemlidir.

Vinç Çeşitleri Nelerdir?

Genellikle kaldırma ve nakil işlemlerini gerçekleştiren vinçler, kullanım alanlarına göre çeşitlilik gösterirler. Sektörde en çok kullanılan vinç çeşitleri şu şekildedir:

 • Sabit vinçler
 • Kule vinçler
 • Teleskopik vinçler
 • Hiyap vinçler
 • Sepetli vinçler
 • Kurtarıcı vinçler

Tüm bu vinçlerle alakalı ayrıntılı bilgiler almak için blog içerilerimizi inceleyebilirsiniz.

vinckullanimi

Fabrikalarda ve Sanayide Kullanılan Vinç Çeşitleri

Sektörel olarak en çok vinç kullanılan alanlar inşaat alanları, sanayi ve üretim fabrikaları olsa da vinçler, limanlar, yol inşaatları, kurtarma işlemleri gibi diğer birçok alanda da yoğun olarak hizmet vermektedir.

Fabrikalarda en sık kullanılan vinçlere göz atacak olursak portal vinç bunların başında gelir. Portal vinçler genellikle limanlarda ve fabrikalarda kullanılan vinçlerdir. Raylar üzerinde hareket ettirilen bu vinçler, 100-120 metre yüksekliğe kadar çıkarılabilirken 800 ton civarında ağırlık taşıma kapasitelerine sahiptir.

Fabrikalarda ve Sanayide Kullanılan Portal Vinçlerin Genel Özellikleri

Zemindeki raylar üzerinde hareket ettirilebilen portal vinçler dört ayak üzerinde duran bir yapıya sahiptir. Raylar üzerinde hareket ettirilebilmesine rağmen lastik tekerler kullanılarak da hareket ettirilebilen çeşitlere sahiptir. Bu vinç çeşidi kendi içerisinde kaldırma, yürütme, ayaklı ve köprü grubu olarak dört ayrı gruptan oluşmaktadır. Diğer vinçlere göre fark yaratan özelliği ayakları üzerinde hareket etmesidir. Elektrik motoruyla ve yakıtla çalışan portal vinçler, motorlarının kuvvetlerine göre kaldırabilecekleri yükler ve yükleri kaldırabilecekleri yükseklikler değişkenlik göstermektedir. Ayrıca portal vinçlerin nem, sıvı hava sıcaklığı gibi dış koşullardan etkilenme oranı diğer vinçlere kıyasla bir hayli düşüktür.

İstanbul’da Portal Vinç Kullanılan Fabrikalar

İstanbul, Türkiye’deki sanayi ve inşaat sektörünün kalbi olması sebebiyle vinç kullanımının en yoğun olduğu alanların başında gelmektedir. Son dönemlerde inşaat sektörünün hızının yavaşlamasına rağmen İstanbul, vinç kiralamada hala akla gelen ilk şehirdir.

İstanbul’da bulunan fabrikalar ve organize sanayi alanlarının vinç kullanımının hiç azalmadığı yerler olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle vinç kiralama işlemlerinin en yoğun olduğu İstanbul bölgelerinin başında Bayrampaşa, Sultanbeyli, Bağcılar gibi bölgeler göze batmaktadır.

Fabrikaların Vinç Kiralama Fiyatı Ne Kadardır?

Büyük Araç olarak kullanıcılarımıza verdiğimiz hizmet, ilk iletişimimizden iş bitimine kadar son derece kaliteli ve kapsamlı bir hizmettir. Fiyatlandırma sırasında birçok değişken etkilidir. Bunlardan en önemlileri ise işlemin yapılacağı arazi, işlemin süresi ve ortam koşullarıdır. Bu bilgilerin kullanıcıdan kesin olarak alınmasının ardından işlem sırasında kullanılacak araç türü belirlenir ve fiyatlandırma netleştirilir. Büyük Araç kullanıcılarına en uygun fiyatlarla olabilecek en kaliteli hizmeti vermekteyiz. Siz de uygun fiyatlarla kaliteli bir hizmet almak istiyorsanız firmamız ile iletişim kurarak fiyatlarımızı öğrenebilirsiniz.

Bu yazımızda bahsettiğimiz, fabrikalarda makinelerin demontajı ve nakliyesini yapmak amacıyla kullanılan vinçler haricinde fabrikalarda kullanılan diğer araçlar ise forkliftlerdir. Forklift nedir öğrenmek, forkliftlerin özellikleri hakkında bilgi sahibi olmak ve forklift kiralamadan önce bilmeniz gerekenler ile ilgili ayrıntılı bilgi edinmek için forkliftler hakkında yazdığımız içerikleri okuyabilirsiniz. Yaptığınız işlerde forklifte ihtiyacınız olursa Büyük Araç ile iletişime geçerek çok kısa süre içerisinde işinizi görmenize yarayacak forkliftlere ulaşabilirsiniz.

Tüm vinç çeşitleri hakkında daha ayrıntılı bilgi almak isterseniz diğer blog içeriklerimizi inceleyebilirsiniz:

 

 

4 Comments

 1. Ensar dedi ki:

  Fabrikalarda kullanılan vinçlerin farklarını anlatmanız çok iyi olmuş. Teşekkürler

  • Büyük Araç dedi ki:

   Siz kullanıcılarımız için elimizden geleni yapıyoruz. Beğenmenize çok sevindik. Takipte kalın 🙂

 2. Mustafa dedi ki:

  İnternette tesadufen karsıma cıktı siteniz anlatımınız ve açıklamanız çok yararlı içerikte

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now ButtonBizi Arayın

Vinç ve Forklift Kirala

Telefonunuzu bırakın, sizi arayalım bilgi verelim.
GÖNDER
close-link
Vinç ve Forklift Kiralama için Sizi Arayalım
Gönder