mobil-vinc-kiralama-one-cikan-gorsel
Mobil Vinç Kiralama Fiyatları ve Süreçleri
Temmuz 8, 2019

Vinç Çeşitleri Nelerdir? Adım Adım Vinç Kiralama Rehberi

istanbul-vinc-kiralama-one-cikan-gorsel

İnsan gücüyle taşınamayacak kadar ağır olan araç, teçhizat ve malzemeleri, açık veya kapalı alan farketmeksizin bir yerden başka bir yere yatay veya dikey olarak taşıma işleminin yapılmasını sağlayan araçlara vinç denilmektedir.

vinckiralama

Vinç ile ilgili en önemli husus, işin doğru tanımlamasının yapılarak hangi vincin hangi işte çalışabileceğini tespit etmek gerekmektedir. Ayrıca vinç kiralamadan önce işin yapılacağı bölgeye hizmet veren güvenilir kiralama firmaları araştırılmalıdır.

Vinçlerin Kullanım Alanları

İnsanların ihtiyaç ve gereksinimlerine göre gün geçtikçe gelişen vinç modelleri de, kiralama hizmetinin daha başarılı ve kaliteli bir hale gelmesini sağlamaktadır.

 • Ağır araç kaldırma,
 • Oto kurtarma,
 • Ağaç taşıma,
 • Eşya taşıma,
 • Çok katlı yüksek binalardaki elektrik işlerinin halledilmesi,
 • Bazı etkinlikler için hazırlanacak sahneye yardımcı olması,
 • İskele ya da tünel yapımlarında kullanılması,
 • Yüksek çekim ve kamera hizmetleri için yardımcı olması,
 • Yüksek binalarda cam temizleme, badana, boya ve tadilat işlemlerinde kullanılması,
 • Ağaç budama işlemlerinde kullanılması

amacıyla vinç kiralanabilmektedir.

istanbul-vinc-kiralama

Vinç Kiralama Rehberi

Vinç dediğimiz devasa araçlar, birkaç iş için satın alınması oldukça güç ve maliyetli bir araçtır. Özel projeler ve işler için kullanılmakta olduğundan, vinçle ilgili işlem sona erdiğinde araç boşa çıkacak ve ciddi bir yatırım boş bir halde bekliyor olacaktır. Böylesine yüklü bir ekonomik maliyetin altına girmek, kulağa mantıklı gelmemektedir. Bu sebeplerden dolayı böylesine iş ve projeler için vinç kiralama hizmeti almanız daha mantıklı bir seçim olacaktır.

Vinç hakkındaki temel düzeyde aklımızdaki soru işaretini giderdikten sonra gelin, hep birlikte vinç çeşitlerini inceleyelim;

Vinç Çeşitleri

İş araçları olarak en sık kullanılan araçlardan birisi olan vinçler, kullanım yerlerine, taşınacak malzemenin ve ürünlerin ağırlığına, taşınacak yüksekliğe gibi parametrelere bağlı olarak birçok çeşide sahiptir.  Vinçler, kullanım yerlerine ve amaçlarına göre aşağıdaki gibi ayrılmaktadır;

Sabit Vinçler:

Sabit vinçler, en çok kullanılan vinç çeşitlerinden birisi olarak kabul edilmektedir. Yapılacak işin türüne göre belirlenen bir bölgeye sabitlenerek kullanılmasından dolayı sabit vinç olarak tanımlanmaktadırlar. Sabit vinçler ile sadece yükleri kaldırma ve indirme faaliyeti gerçekleştirilmektedir. Tekerleklerle birlikte  öne-arkaya hareketi sağlayabilmektedirler. Büyük çoğunlukla liman ve fabrikalarda kullanılmaktadırlar.

Mobil Vinçler:

istanbul-mobil-vinc-kiralama

Mobil vinçler ağır yükleri (100-500 ton gibi) taşımaya yarayan ağır iş makineleridir. Hareketli bir vinç çeşidi olan mobil vinçler, kullanım alanı açısından sabit vinçlere nazaran daha kullanışlıdırlar. Lastik tekerlekli kamyonlara monte edilmeleri ile birlikte bir alandan diğer alana hızlı bir şekilde giderek zamandan da tasarruf edilmesini sağlamaktadır. Çekiciye gerek duymayan mobil vinçler ayrıca geçtikleri zemine de herhangi bir zarar vermemektedir. Bu vinç türü kendi içinde ise ikiye ayrılmaktadır, bunlar  paletli ve sepetli vinçlerdir. Sepetli vinçler, insan gücüyle ulaşılması zor alanlara ulaşmayı sağlayarak büyük kolaylık sağlamaktadır.

Kullanımı piyasada bu kadar yaygın olan mobil vinç, önemi itibariyle de kullanıcılar tarafından “hangi avantajlara sahip?”, “hangi dezavantajlara sahip?” gibi sorularla da kullanıcıların aklını meşgul etmektedir. Şimdi ise mobil vinçlerin avantajlarını ve dezavantajlarını inceleyelim;

Mobil vinç kullanmanın avantajları;

 • Uygun bir şekilde taşınabilir ve hareket edebiliyor olması
 • Her yere gidebilir ve ulaşımda pratiklik sağlaması
 • Kullanımının oldukça pratik ve kolay olması
 • Yük taşıma esnasında kısa ve dar alanda çalışabilecek kapasitede olması

Mobil vinç kullanmanın dezavantajları;

 • Sadece ve sadece dar alanlarda çalışabiliyor olması
 • Haddinden fazla yük ile çalışılamaması
 • Uygun olmayan yer ve alanlarda (özellikle eğimli olan) çalışmaya müsait olmaması

İşte, Mobil Vinçleri neden tercih etmeniz gerektiğiyle ilgili size birçok avantajdan bahsettik. Avantajlarından bahsettiğimiz gibi, dezavantajlarına da değindik. Neden çokça tercih edildiğini, kullanımdaki pratikliği ve özelliklerine kadar değindik. Sizler de İstanbul Anadolu ve Avrupa Yakası’ndan istediğiniz lokasyona, ihtiyacınıza uygun türde vinç çeşitlerinden birini, Büyük Araç sitemizden kolay bir şekilde bulabilir, vinç kiralama işini rahat ve sorunsuz bir şekilde halledebilirsiniz. İstanbul kiralık vinç aramalarınızda sizlere en uygun sonuçları sunmaktayız.

Hiyap (HI-UP) Vinçler:

hiyap-vinc

Bu vinç, HIAB firması tarafından sahaya sürülmüştür. Hidrolik vinç mekanizmasına sahip olan bu tür, kamyon üzerine birlikte entegre  çalışacak şekilde monte edilmiştir. Kamyonlar genellikle 6-12 tekerlekli olabilmektedir. Genellikle küçük boyutlu ve kullanışlı mobil bir vinç olması bakımından tüm dünyada oldukça rağbet gören hiyap vinçler, ülkemizde de en çok tercih edilen popüler vinçler arasında yer alır.

Peki neden Hiyap (HI-UP) Vinç tercih edelim? Avantajlarına değinecek olursak;

 • Hiyap vinçlerin sepetli varyasyonları, kullanıcılara farklı avantajlar sağlar. Sepetli hiyap vinç, güvenli bir şekilde insan taşıyıcı sepet aksesuarı sayesinde iş güvenliği bakımından risk arz eden yerlerde de kolayca ve güvenli bir biçimde kullanılabilen bir vinç modelidir.
 • Standart bir vinç inşası, hem uğraştırıcı bir saha hazırlığı hem de detaylı bir kontrol süreci gerektirir. Buna karşın hiyap vinçler, daha basit ve daha kompakt bir kurulum ve denetim süreciyle optimum performans gösterebilirler.
 • Esnek, güçlü, hızlı, verimli, fonksiyonel, güçlü ve çok yönlü, olması bakımından hiyap vinçler inşaat sektöründe en çok tercih edilen iş makineleridir.
 • Vinç sektörünün gelişmesinde de önemli bir rol oynayan hiyap vinçler, geniş şantiye alanlarında ve demontaj işlemlerinde kiralayan ya da sahibi olan kişilere hareket özgürlüğü ve işlevsellik sağlar.

İşte, Hiyap (HI-UP) Vinçleri neden tercih etmeniz gerektiğiyle ilgili size birçok avantajdan bahsettik. Neden çokça tercih edildiğini, kullanımdaki pratikliği ve özelliklerine kadar değindik. Sizler de İstanbul Anadolu ve Avrupa Yakası’ndan istediğiniz lokasyona, ihtiyacınıza uygun türde vinç çeşitlerinden birini, Büyük Araç sitemizden kolay bir şekilde bulabilir, vinç kiralama işini rahat ve sorunsuz bir şekilde halledebilirsiniz. İstanbul kiralık vinç aramalarınızda sizlere en uygun sonuçları sunmaktayız.

Sepetli Vinçler:

sepet-vinc

Çalışma güvenliği açısından insanların erişmesinde risk oluşturabilecek bölgelere ulaşmak için kullanılan vinç türü, sepetli vinçlerdir. Araç üstüne monte edilen sepetli platformlar sayesinde birçok işlem kolaylıkla gerçekleştirilmektedir. Sepetli vinçlerin tercih edilmesinin nedeni ise, insan gücü kullanılarak yapılması ve ulaşılması güç olan yüksek bina ve yapılardaki işlemlerin daha kolay gerçekleştirilmesidir.

Sepetli vinçler sayesinde birçok işlem kolay bir şekilde halledilmektedir. Hem nakitten hem de vakitten tasarruf etmenizi sağlayacak olan sepetli platformlar çeşitli modellerde hizmet vermektedir. Birçok metrelik modeli bulunan bu platformlar, yapılacak işlere göre farklı biçimlerde bulunmaktadır. Hem şehir içinde hem de şehir dışında kolaylıkla kullanılabilen sepetli platformlar sayesinde yüksek yapılar, direkler ve reklam panolarına hızlı ve rahat bir şekilde ulaşılmaktadır. Bu sayede rahat bir çalışma alanı da sağlanmaktadır.

Oldukça yüksek mesafelerde bile rahat bir şekilde kullanılabilen bu sepetli platformlar ile dar alanlara da kolaylıkla erişilebilmektedir. Yaklaşık olarak 75 metreye kadar her çeşit boyu bulunan platformlar ile;

 • dış cephe tadilatları,
 • ağaç budama işlemleri,
 • cam temizlikleri,
 • boya, sıva, mantolama, badana, tamir, tadilat, elektrik işleri,
 • montajlama işleri,
 • reklam panosu yerleştirme

gibi işlemler rahatlıkla gerçekleştirilmektedir.

Sepetle kombine edilen vinç, vincin orijinal özelliklerini değiştirmeden tarım, bakım, kamu sektörü ve tesis montajı gibi birçok alanda kullanılabilir.

İşte, Sepetli Vinçleri neden tercih etmeniz gerektiğiyle ilgili size birçok avantajdan bahsettik. Neden çokça tercih edildiğini, kullanımdaki pratikliği ve kullanım alanlarına kadar değindik. Sizler de İstanbul Anadolu ve Avrupa Yakası’ndan istediğiniz lokasyona, ihtiyacınıza uygun türde vinç çeşitlerinden birini, Büyük Araç sitemizden kolay bir şekilde bulabilir, vinç kiralama işini rahat ve sorunsuz bir şekilde halledebilirsiniz. İstanbul kiralık vinç aramalarınızda sizlere en uygun sonuçları sunmaktayız.

Kule Vinçler:

Oldukça ağır yükleri, yüksek mesafelere taşırken kullanılan kule vinçler genellikle inşaat ve şantiyelerde çalıştırılmaktadır.  Binanın boyutuna göre çalışılan kule vincin de boyu uzatılmaktadır.

Portal Köprülü Vinçler:

Sabit kolonlar üzerinde tek yönde hareket edebilen bu vinçler, fabrika ve sanayi sektöründe tercih edilmektedir.

Gezer Köprülü Vinçler:

Gezer köprülü vinçler genellikle fabrika ve sanayi merkezlerinde oldukça ağır olan yükleri kaldırmaya ve belirliyi bir yere taşınması için kullanılmaktadırlar.

Teleskopik Vinçler:

Teleskopik vinçler hem yatay hem de düşey bir biçimde hareket etmeleri sayesinde yüklerin konumunu bir yerden başka bir yere değiştirmek amacıyla kullanılmaktadırlar. 360 derece dönebilen versiyonları sayesinde kullanım kolaylığı sağlamaktadırlar.

Monoray Vinçler:

Tek eksende ve yönde, bir ray üzerinde hareket eden bu vinçler, fabrikalarda sıklıkla tercih edilmektedirler.

Buraya kadar “Vinç nedir? Vinçler ne amaçla kullanılır? Vinç türleri nelerdir? Vinçler nerelerde kullanılır?” gibi sorulara yanıt aradık. Şimdi ise vinçlerin bakımı, iş sağlığı ve güvenliğine değinme vakti! Hep birlikte inceleyelim;

Vinçlerin Bakım ve Kontrolü

Son derece riskli ve önemli işler yapan vinçlerin bakım ve kontrolleri TS-10116 standardına göre yapılmaktadır.  Bu standart;

 • genel kontroller,
 • el ve göz ile kontroller,
 • elektrikli teçhizat ve ekipmanları ile ilgili kontroller,
 • fren ve güvenlik sistemlerini içeren kontroller,
 • emniyeti sağlayan cihazlar ile alakalı kontroller,
 • vinç ile ilgili mekanizmalar ve buna bağlı sistem kontrolleri,
 • yük ile kontroller
 • yüksüz kontroller

başlıkları altında gerçekleştirilmelidir.

İlk başta vinç ile ilgili fiziki görünüm incelenmektedir, vincin fiziksel ve yapısal eksikliğinin olup olmaması, bağlantıları, platformlar,  dışarıya uyarı veren ikaz işaretleri kontrol edilmektedir. Ayrıca fren ve kavrama mekanizmalarında kayma ve kaçırma olup olmadığı kontrol edilmektedir.

Vinçlerde İş Sağlığı ve Güvenliği ile İlgili Önlemler

is-sagligi-ve-guvenligi

Vinçler ağır iş makineleri kapsamında değerlendirilmektedir. Dolayısıyla iş sağlığı ve güvenliği için gereken önlemlerin alınması ve yürürlükte bulunan kuralların dikkatle uygulanması son derece önemlidir.  Kullanılan vinçlerin üzerlerinde gerekli güvenlik önlemleri için uyarı levhalarının bulunması önem arz etmektedir. Herhangi bir ağır cismin düştüğünde, başa gelebilecek darbenin hasarını azaltması açısından baret, gürültü kirliğinin oluşturabileceği işitme kayıplarının engellenmesi amacıyla kulaklık, işe uygun eldiven, gözlük vb. iş sağlığı ve güvenliği kapsamında uygun ekipman ve kıyafet giyilmesi zorunlu olmaktadır.

Büyük Araç Olarak Sizlere Sunduğumuz İmkanlar

Büyük Araç olarak sizlere birçok imkan sunmaktayız. Bu imkanların en başında tabiki de vinç kiralama hizmeti gelmektedir. Bizden en çok talep ettiğiniz mobil vinç, sepetli vinç, hiyap vinç gibi vinç türlerini sizler için kiralıyoruz ancak geri kalan tüm vinç türleri yani kule vinç, elektrikli vinç, teleskopik vinç gibi tüm vinçlerin de kiralama hizmetlerini sizlere sunmaktayız. buyukarackiralamahizmeti

 

Ücretsiz keşif hizmetimiz sayesinde, kiralamak istediğiniz aracı, İstanbul’un hangi yakasında hizmet almak istiyorsanız lokasyonu seçebilir, istediğiniz gün ve saatte istediğiniz aracı istediğiniz bölgeye yönlendiriyor olacağız. Tek yapmanız gereken, siteye girdiğinizde “Ücretsiz Keşif Al” butonuna tıklamak olacaktır. Bu sayede açılan pencereden sırası ile kiralamak istediğiniz aracı, daha sonra lokasyonu, daha sonra da istediğiniz gün ve saat ile bilgilerini girerek işleminizi onaylayabilirsiniz.

buyukaracucretsizkesif

 

Ayrıca Büyük Araç olarak sizlerin bilgisine sunduğumuz blog hizmetimiz sayesinde, hizmetini verdiğimiz araçlar ile alakalı olarak bilgilenebilir veya bilgilerinizi tazeleyip kendinizi geliştirebilirsiniz. Bloğumuzda sizler için her daim güncel bilgilerimizi paylaşıyor olacağız.

 

buyukaracblog

 

Bu yazımızda  “vinç nedir?  vinç çeşitleri nelerdir? vinç neden ve nasıl kiralanır? hangi iş için hangi vinç türünü seçmek gerekir? bakımları nasıl yapılır? vinç çalışma esnasında çalışma sahanızda almanız gereken iş sağlığı ve güvenlik önlemleri” gibi vinç kiralama ile alakalı bütün konulara değindik.  Umarız sizler için faydalı olmuştur. Sizler de konu ile alakalı merak ettiğiniz, kafanıza takılan soruları bizlere yöneltebilir, etkin bir tartışma platformu yaratarak bu konuya ilgili herkesin merak ettiği soruların yanıtlarını bulmasına yardımcı olabiliriz. Her daim sizleri bilgilendiriyor olacağız. Bizleri takipte kalın.

22 Comments

 1. Duygu dedi ki:

  Çok bilgilendirici bir yazı olmuş, emeğinize sağlık..

  • Büyük Araç dedi ki:

   Olumlu yorumunuz için teşekkür ederiz 🙂 Vinç kiralama hakkında daha fazla bilgi almak için bizleri takipte kalın!

 2. Numan dedi ki:

  Çok başarılı ve detaylı bir yazı olmuş, tebrik ederim.

 3. Cenk dedi ki:

  Vinç kiralama hakkında kafamdaki tüm soru işaretlerini giderdi, gayet kapsamlı bir yazı olmuş.

 4. Kamer Döker dedi ki:

  Gerçekten çok açıklayıcı bir yazı olmuş tam da ihtiyaca yönelik ve basit. Ellerinize sağlık.

 5. Berke Özkaynak dedi ki:

  Gerçekten çok aydınlatıcı bi yazı olmuş, teşekkürler

 6. Mahsun Kalkan dedi ki:

  gayet detaylı, aklımdaki bütün soruların cevaplarını aldım. Teşekkürler

 7. Yunus Biçer dedi ki:

  Verdiğiniz detaylı bilgiler için teşekkürler.

 8. Ahmet Uluğ dedi ki:

  Sitenizi incelemeden önce vinç satın almayı düşünüyordum fakat inceledikten sonra kiralayarak maliyeti büyük oranda aşağı çektim.Teşekkür ederim.

  • Büyük Araç dedi ki:

   Tarafımızdan edinmiş olduğunuz bilgilerin işinize yaraması bizleri çok memnun etti 🙂 Bizleri takipte kalın!

 9. Ebru dedi ki:

  İlk defa deneyeceğim için çok çekinmiştim ama çok çok memnun kaldım. İlginiz için teşekkürler

 10. Elif Güvensoy dedi ki:

  Çok başarılı bir yazı olmuş emeğinize sağlık . Kafamdaki soru işaretleri silindi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now ButtonBizi Arayın

Vinç ve Forklift Kirala

Telefonunuzu bırakın, sizi arayalım bilgi verelim.
GÖNDER
close-link
Vinç ve Forklift Kiralama için Sizi Arayalım
Gönder